Đumbir – gajenje u saksiji
Možda niste znali, ali đumbir spada u začinske biljka, ali je takođe i odličan kada se radi o poboljšanju imuniteta. Nećemo nabrajati sva ljekovita svojstva đumbira (detaljno možete pročitajte ovdje) a jedan od najčešćih načina konzumacije kod nas je kombinacija đumbir i med koja je odlična za poboljšanje imuniteta kao i za poboljšan rad cijelog organizma! Iako je riječ o veoma hranjivoj i korisnoj biljci, kod nas je korištenje đumbira u ishrani još u začetku. Dva osnovna razloga za to su visoka cijena koju je đumbir postigao na domaćim pijacama prošlih godina i slabe navike domaćeg stanovništva da probaju nove stvari.
Đumbir – gajenje
Iako je đumbir porijeklom iz tropskih krajeva, on može da raste i na našem podneblju. Pored ljekovitih svojstava, on je i veoma dekorativna biljka, pa često krasi parkove i vrtove. Iako je veoma ljekovita biljka, nije dovoljno prisutan u našoj ishrani i možemo slobodno reći da se tek probija do naše trpeze. Iako se može uzgajati i kod nas, skoro sav đumbir koji se može naći na domaćim pijacama i supermarketima je iz uvoza, najčešće iz Azije.
Ukoliko želite da uzgajate svoj đumbir, ovo možete veoma lako da ostvarite! Dio koji se koristi za ishranu je korijen biljke. Upravo je korijen ono po čemu je ova ljekovita biljka i najprepoznatljivija. Korijen đumbira veoma često podsjeća na šaku. Iako samo biljka nije otporna na hladnoću, kod nas može da normalno raste u bašti od maja do septembra bez problema. Đumbir se sadi tako da se njegov korijen samo stavi u zemlju. Iako se korijen može direktno staviti u baštu i tako čekati da naraste, kako biljka bude rasla, puno je bolje, i u praksi se pokazalo praktičnije, da se biljka prvo posadi u saksiju.
Đumbir – gajenje u saksiji
